Chinwoo w Polsce

Polskie Stowarzyszenie Atletyczne Chin Woo

logo PSACW

logo PSACW

Polskie Stowarzyszenie Atletyczne Chin Woo powstało w roku 1992 z inicjatywy osób zainteresowanych rozwojem tradycyjnych odmian Wushu oraz popularyzacją idei ćwiczących jako jednej rodziny. Ten klasyczny system hierarchii i zależności przekazywany z pokolenia na pokolenie w szkołach Chińskich Sztuk Walki jest odzwierciedleniem idei konfucjanistów i stanowi bardzo ważny element tradycyjnego przekazu Wushu. Mistrz będący ojcem, jego żona matką, uczniowie braćmi i siostrami pozostającymi we wzajemnych relacjach starszeństwa są fundamentem tradycyjnego przekazu Sztuki Wojennej. Chin Woo jest jedną z nielicznych organizacji które konfucjańskie idee hierarchii, moralności i etyki wyniosły z poziomu szkoły na poziom struktury międzynarodowej. PSACW już od roku 1992 brało udział w turniejach i spotkaniach organizowanych przez organizacje Chin Woo z Shanghai’u, Tianjin, Foshan i Hong Kong’u by w 1993 roku stać się członkiem – założycielem Światowej Federacji Chin Woo oraz Organizacji Przyjaźni. Memorandum w tej sprawie zostało przyjęte w kolejnym roku na III Mistrzostwach Świata Chin Woo które odbyły się w Shanghai’u. Ze strony Polskiego Stowarzyszenia Atletycznego Chin Woo dokument podpisał Prezes Piotr Osuch.

Huo Yuanjia

Huo Yuanjia

Przez kilkanaście lat rywalizacji w kolejnych Mistrzostwach Świata które odbyły się w Shanghai’u, Tianjin, Guzngzhou, Dallas, Warszawie, Londynie i Ipoh reprezentanci PSACW zdobyli w sumie ponad 190 medali w tym wiele złotych. Polska poprzez swoje zaangażowanie w popularyzację idei Chin Woo zyskała silną pozycję w międzynarodowej Rodzinie Chin Woo. Od samego początku swojej działalności a więc od 1992 roku PSACW aktywnie współpracowało z Polskim Zrzeszeniem Wushu a następnie z Polskim Związkiem Wushu. Organizacje te wspólnie zorganizowały wiele imprez o zasięgu ogólnopolskim jak „Turnieje Święta Wiosny”, „Puchary Wushu”, „Festiwale Sprawności Dzieci i Młodzieży” czy też cieszące się międzynarodowym uznaniem rozgrywane już od 6 lat Wielkie Festiwale Wushu („Grand Wushu Festival”).

Jednym z największych wyzwań dla PSACW była organizacja VIII mistrzostw Świata i Festiwalu Kultury Chińskiej w Warszawie w lipcu 2004 roku. Przez tydzień czasu ponad 300 najlepszych zawodników organizacji Chin Woo z całego świata rywalizowało zarówno w konkurencjach Wushu jak i konkurencjach kulturalnych jak kaligrafia czy też wei qi. Zawody swoją obecnością zaszczyciły dwie silne ekipy z Chin, 25 osobowa reprezentacja Federacji Chin Woo z Shanghai’u oraz równie liczna najlepsza grupa pokazowa Chińskiego Stowarzyszenia Wushu. Równie liczny i silny skład do Warszawy przysłała Malezja. Sędzią głównym zawodów został jeden z największych Mistrzów Chińskich – Profesor Wang Pei Kun, posiadacz stopnia 8 Duan, jednego z najwyższych stopni w Wushu.

Chin Woo Polska

Chin Woo Polska

Poza organizacją turniejów Wushu oraz udziałem w imprezach zagranicznych Polskie Stowarzyszenie Atletyczne Chin Woo aktywnie działa również na polu popularyzacji idei Chin Woo poprzez organizowanie szkoleń, pokazów i seminariów. Niejednokrotnie do przeprowadzania takich szkoleń PSACW zapraszało wybitnych Mistrzów Chińskich jak chociaż by Chiu Wai, Lam Chuen Ping czy też Wang Pei Kun.

Polskie Stowarzyszenie Atletyczne Chin Woo było ,obok Polskiego Związku Wushu , głównym organizatorem III Mistrzostw Europy Wushu Juniorów, które obyły się w Warszawie w 2007 roku. W imprezie tej uczestniczyło ponad 400 zawodników z 23 państw. Kolejnym wyzwaniem było współorganizowanie XII Mistrzostw Europy Wushu Seniorów w Warszawie w 2008 roku. Tym razem turniej zgromadził ponad 600 zawodników z 26 państw starego kontynentu.

Polskie Stowarzyszenie atletyczne Chin Woo aktywnie współpracuje również z Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. Obok organizacji wystaw malarstwa oraz przeglądu Chińskich filmów Wushu wielokrotnie przedstawiciel Zarządu PSACW spotkali się w bezpośredniej rywalizacji sportowej jak mecz koszykówki, siatkówki, tenisa ziemnego czy tenisa stołowego z reprezentantami Ambasady ChRL.

zawody chinwoo

zawody chinwoo

Pośród organizacji z którymi współpracowało Polskie Stowarzyszenie Atletyczne Chin Woo znalazł się również Polski Komitet Olimpijski. Obok pokazów Wushu oraz „Tańca Lwa” które kilkakrotnie odbywały się w siedzibie PKOL, stowarzyszenie współdziałało przy organizacji corocznych „Pikników Olimpijskich”. Jedna z ciekawszych imprez był zorganizowany przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie – „Wieczór Chiński w PKOL” w którym wzięło udział wielu czołowych reprezentantów PSACW. Aktualnie Polskie Stowarzyszenie Atletyczne Chin Woo liczy ponad 600 członków ćwiczących w klubach w Warszawie, Tarnowie, Rzeszowie, Łodzi i Olsztynie.

__________________________________________________

__________________________________________________

chinwoo polska

chinwoo polska

Wiele z tych osób posiada uprawnienia Instruktora Sportu Wushu, międzynarodowe uprawnienia sędziowskie Wushu nadane przez IWuF (Międzynarodową Federację Wushu), EWF (Europejską Federację Wushu) oraz wieloletnie doświadczenie w organizacji imprez rangi krajowej jak i międzynarodowej.

Dzięki tej wytrwałej pracy całej Polskiej Rodziny Chin Woo poziom zrozumienia Chińskich Sztuk Walki w naszym kraju jest coraz lepszy a afekty treningu w poszczególnych szkołach będących członkami PSACW pełniejsze.

cof


Copyright © 2022 Kultura Chin. All Rights Reserved.
Theme 'Dyne' by Lorelei Web Design modified for Chinese-Culture.pl.