Ciekawostki

Niezwykły most w Wuxi

Na architektonicznej mapie Chin może niebawem pojawić się kolejne, ciekawe miejsce. W Wuxi Xidong w chińskiej prowincji Jiangsu powstanie niezwykły most dla pieszych, którego nietypowa forma ma szansę zwrócić uwagę nie tylko miłośników architektury.

Budowla  w kształcie litery S połączy dwie części przedzielonego rzeką parku. Poza funkcją komunikacyjną będzie oferować pieszym niezwykłe widoki i możliwość relaksu na rozległej, sztucznej wyspie, gdzie przewidziano miejsce na ogrody i herbaciarnie.

Wygląd mostu ma nie tylko przyciągać uwagę, al e pełni również funkcję symboliczną. Zdaniem twórców projektu – biura L&A Desing – konstrukcja ma odzwierciedlać związek Wuxi Xidong z wodą. Poza centralnym punktem w postaci sztucznej wyspy, dla pieszych przewidziano również strefy relaksacyjne i widokowe.

Superszybki Pociąg

Chińczycy z dumą i radością zaprezentowali swój najnowszy superszybki pociąg, którzy może osiągnąć prędkość nawet 500 km/h, a według wynalazców ma przypominać tradycyjny chiński miecz.

W porównaniu z poprzednimi modelami, które miały moc rzędu 9600 kW, testowy egzemplarz nowego modelu osiąga moc 22800 kW. Wykonany jest z plastiku wzmocnionego włóknem węglowym. Chiny mogą pochwalić się największą na świecie siecią trakcji dla superszybkich pociągów. Na razie liczy ona 13000 km torów (zbudowanych kosztem w przeliczeniu ok. 350 miliardów złotych), ale do 2015 roku liczba ta zostanie podwojona.

嫦娥二号- Udany start satelity Chang’e 2

1 października z Centrum Satelitarnego w Xichang z powodzeniem wystrzelono satelitę Chang’e 2. Satelitę wyniosła rakieta typu Długi Marsz 3C.

Satelita wszedł już na swoją orbitę transferową, której perygeum wynosi 200 km, a apogeum około 380 tysięcy km.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FVGOvsfI4KQ[/youtube]

Jackie Chan na Expo 2010

Jackie Chan wystąpił na ceremonii otwarcia Expo 2010 w Shanghai’u. Oto fragment z występu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BKudD5VYdiI&feature=related[/youtube]

Superszybki pociąg

Superszybki pociąg Szanghaj-Hangzhou odbył 28 września jazdę próbną i osiągnął największą prędkość na świecie – 416,6 kilometra na godzinę.

Tor Szanghaj-Hangzhou ma długość 202 kilometrów zaś pociąg, który po nim się porusza został wyprodukowany przez Chińczyków.

—————————————————————————————————————————————————-

Chińskie “dziurawe budynki”

Hole Building

Najbardziej znanym dziurawym budynkiem w Chinach jest Hole Building w Repulse Bay w Hong Kongu. Budynek usytuowany jest między wzgórzem a brzegiem zatoki. Gigantyczna dziura w środku wieżowca budzi wielkie zainteresowanie wśród turystów. Mieszkańcy już się do tego przyzwyczaili i cierpliwie odpowiadają skąd się wzięła. Historia w zależności od tego kto ją odpowiada i jak dobrze mówi po angielsku, zawsze brzmi trochę inaczej, ale główny przekaz jest zawsze ten sam – dla smoka. Jedni twierdzą, że wzgórza zamieszkuje dziewięć wielkich latających gadów, inni mówią o jednym, ale to właściwie bez znaczenia. Smok z gór od stuleci przelatywał tą drogą nad zatokę, tu ma swój wodopój. Żeby nie drażnić wielkiego stwora, którego Chińczycy z jednej strony kochają, a z drugiej odrobinę się go boją, twórcy budynku postanowili nie utrudniać mu życia. Sądząc po rozmiarze dziury, mieszkający w południowej części wyspy smok jest imponujących rozmiarów.

Shanghai World Financial Center

Zaprojektowany przez Williama Pedersena, blisko 500 metrowej wysokości wieżowiec w Szanghaju, nazywany jest często największym na świecie otwieraczem do piwa. Faktycznie umieszczona na górze budynku, trapezowata dziura o szerokości 50 m, może budzić takie skojarzenia. Co ciekawe, według początkowego projektu otwór miał mieć okrągły kształt, jednak po fali protestów został zmodyfikowany. Podstawowym argumentem wysuwanym przez przeciwników okrągłego otworu było skojarzenie go z symbolem Japonii – wschodzącym słońcem – przedstawionym m.in. na fladze państwowej. Tutaj też, na wysokości 474 m. umiejscowiono taras widokowy – „Sky Walk”.

Siedziba chińskiej telewizji CCTV

Podobne do tego budynki można też znaleźć w Pekinie. Choć zostawienie tak dużego otworu wydaje się czystą rozrzutnością Chińczycy na smokach oszczędzać nie chcą. Ich zdaniem przyjazne stosunki z gadami to gwarancja szczęścia i powodzenia w życiu. Prawdopodobnie właśnie ze względu na wagę i znaczenie „smoczych dziur” wiele osób jest zdania, że siedziba chińskiej telewizji CCTV ma taki a nie inny kształt.

———————————————————————————————————————–

———————————————————-

Dworzec Zachodni w Pekinie

Smok w kulturze chińskiej jest jednym z najważniejszych elementów. Tamtejsi ludzie nie traktują go tylko jako gada, którego wizerunek ładnie wygląda na malowidłach czy sprzedawanych turystom figurkach. Choć trochę straszny, zdaniem Chińczyków, jest symbolem szczęścia i sukcesów. Budynki ustawione tuż przy trasie przelotów smoków, a już w szczególnie te dziurawe – na samej ich drodze, są miejscem gdzie powodzenie samo odnajdzie człowieka. Ludzie ich pożądają i chcą w nich mieszkać. Symbol ten można odnaleźć też w gmachach użyteczności publicznej, dziurawe są też np. dworce jak ten Dworzec Zachodni w Pekinie, który jest jednocześnie największym tego typu obiektem w Azji. Liczy aż 510 tys. mkw. powierzchni i obsługuje dziennie ok. 170 tys. pasażerów.

Lotnisko w Pekinie

Nie wszędzie budowanie dziury aby smok mógł swobodnie podróżować jest konieczne czy możliwe. Jednak przy ważnych inwestycjach Chińczycy starają się przypodobać skrzydlatemu gadowi. Nic więc dziwnego, że niedawno zbudowane z Pekinie lotnisko – choć bez dziur – jest w kształcie smoka. Widocznie w tym miejscu zwierzę, w przeciwieństwie do samolotów, nie ma zwyczaju schodzić do lądowania, a z góry architekci zagwarantowali mu piękny widok. Dodajmy, że otwarte w 2008 r. lotnisko projektu renomowanej pracowni Foster + Partners jest pierwszym budynkiem na świecie, który przekroczył powierzchnię miliona metrów kwadratowych!

———————————————————————————————————————–

Koniec polityki “jednego dziecka”

Chiny chcą zrezygnować z polityki “jednego dziecka”, która zatrzymała ich eksplozję demograficzną – pisze niemiecki “Die Zeit”. Od 2014 roku Chińczykom wolno byłoby mieć dwójkę dzieci. W opinii ekspertów takie rozwiązanie jest konieczne, by utrzymać dynamikę wzrostu gospodarczego Państwa Środka. W starzejącym się chińskim społeczeństwie zaczyna brakować rąk do pracy.

Jak pisze “Die Zeit”, od przyszłego roku w prowincjach Helongjiang, Jilin, Liaoning, Jiangsu i Zhejiang wchodzi w życie pilotażowy program dopuszczający posiadanie dwójki dzieci. Od 2014 roku polityka “dwojga dzieci” ma obowiązywać w całym kraju – niemiecka gazeta cytuje eksperta ds. demografii He Yafu, który powołuje się na źródła w chińskiej Komisji ds. Planowania Rodziny. Plany Pekinu ucieszą większość rodziców na chińskiej prowincji, którzy chcą mieć więcej niż jedno dziecko.

UFO nad Chinami

Kontrolerów ruchu lotniczego nad Chinami po raz kolejny w ostatnim czasie zaniepokoił dziwny obiekt unoszący się nad jednym z lotnisk. Aby zapobiec ewentualnej kolizji samolotu cywilnego z NOL (Niezidentyfikowanym Obiektem Latającym), wszczęto procedury bezpieczeństwa. Incydent miał miejsce w porcie lotniczym w mieście Baotou, w Mongolii Wewnętrznej. Świadkowie twierdzą, że w sobotę, 11 września nad obszarem, w którym znajduje się lotnisko, w pewnym momencie pojawił się dziwny obiekt nieznanego pochodzenia. Zaraz po stwierdzeniu obecności UFO, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo uruchomiły procedury mające nie dopuścić do katastrofy. Samoloty, których lotniskiem docelowym był port w Baotou zostały przekierowane do innych miejsc.

NOL sparaliżował prace portu na godzinę. W tym czasie nie wydano zgody na lądowanie trzem samolotom. – poinformował AOL powołując się Shanghai Daily.

“Port lotniczy został powiadomiony przez biuro nadzorujące ruch lotniczy o pojawieniu się UFO.” – powiedział rzecznik prasowy portu lotniczego w Baotou. “Aby zagwarantować bezpieczeństwo, samoloty zostały skierowane do portów zapasowych. W innym wypadku mogłoby dość do kolizji.” O godzinie 22-ej sytuacja unormowała się i kolejne operacje były przeprowadzane bez większych zakłóceń. Niestety, chińskie władze nie wydały dotąd żadnego oświadczenia dotyczącego sobotniego zajścia. To już kolejny incydent, do którego doszło w ostatnim czasie nad Chinami. W lipcu, w podobnych okolicznościach władze zostały zmuszone do zamknięcia portu lotniczego w Hangzhou.

Budynek, który powstał z włosów

Obchody 60 rocznicy powstania ChRL w różny sposób uświetniła plejada gwiazd z Chin i Hongkongu. Aktorzy Jet Li, Jackie Chan, Stephen Chow i aktorki Gong Li oraz Zhang Ziyi zagrali w  rocznicowej superprodukcji “Narodziny Republiki”, (建国大业), a głos Jackiego Chana śpiewającego patriotyczną piosenkę “Ojczyzna” mogli usłyszeć użytkownicy sieci komórkowej China Mobile. To prezent od operatora z okazji rocznicy. To wszystko mało, najlepszy był fryzjer, który odtworzył główne budowle przy placu Tiananmen z ludzkich pofarbowanych włosów.

—————————————————————————————————————————————————

smok

Wielki bankiet w Hali Ludowej z okazji 60 rocznicy CHRL

—————————————————————————————————————————————————-

smok

Podczas roczniczy Olimpiady na placu Tian An Men odbył się pokaz Tai Ji Quan wykonany przez ponad 30,000 uczestników.

Pokaz tai ji quan

Copyright © 2022 Kultura Chin. All Rights Reserved.
Theme 'Dyne' by Lorelei Web Design modified for Chinese-Culture.pl.