Strona główna
Wymiana rozrządu - kiedy najlepiej ją przeprowadzić?
Wymiana rozrządu - kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

22.06.2024

Wymiana rozrządu - kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

Wymiana rozrządu to jeden z najważniejszych zabiegów serwisowych, które należy wykonać w samochodzie. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kierowcą, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę za kierownicą, warto wiedzieć, kiedy najlepiej przeprowadzić tę czynność. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są objawy wskazujące na konieczność wymiany rozrządu oraz jakie są rekomendacje producentów samochodów.

 

Objawy wskazujące na konieczność wymiany rozrządu

 

Podczas eksploatacji samochodu warto zwracać uwagę na sygnały, które mogą świadczyć o konieczności wymiany rozrządu. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą między innymi głośna praca silnika, spadek mocy czy niepokojące dźwięki podczas przyspieszania. Warto również kontrolować stan paska rozrządu – jeśli zauważysz na nim pęknięcia, przetarcia lub inne uszkodzenia, może to oznaczać, że wymiana jest już konieczna.

 

Rekomendacje producentów samochodów

 

Każdy producent samochodów podaje rekomendacje dotyczące wymiany rozrządu, które są dostępne w instrukcji obsługi pojazdu. Zazwyczaj wymiana jest sugerowana co 60 000 do 100 000 kilometrów przebiegu lub co 4 do 6 lat eksploatacji, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że te wartości są jedynie orientacyjne – ostateczna decyzja o wymianie rozrządu powinna być podjęta na podstawie stanu technicznego pojazdu oraz jego użytkowania.

 

Wpływ stylu jazdy i warunków eksploatacji

 

Styl jazdy oraz warunki, w jakich samochód jest użytkowany, mają istotny wpływ na zużycie rozrządu. Agresywna jazda, częste przyspieszania i hamowania oraz długie trasy w wysokich obrotach mogą przyczynić się do szybszego zużycia elementów rozrządu. Również ekstremalne temperatury czy jazda w trudnych warunkach terenowych mogą wpłynąć na skrócenie okresu między kolejnymi wymianami. W takich przypadkach warto przeprowadzać kontrolę stanu rozrządu częściej niż zaleca producent.

 

Korzyści z terminowej wymiany rozrządu

 

Terminowa wymiana rozrządu to nie tylko gwarancja prawidłowej pracy silnika, ale także sposób na uniknięcie kosztownych napraw. Zaniedbanie tej czynności może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika, a w konsekwencji – do konieczności jego remontu lub wymiany. Warto więc pamiętać o regularnej kontroli stanu rozrządu oraz przestrzegać zaleceń producenta, aby cieszyć się bezawaryjnym i bezpiecznym samochodem przez długie lata.