Wernisaż malarstwa chińskiego, kaligrafia i wykład o języku chińskim – 21 marca 2014

Posted by Piotr Osuch on gru 31, 2014 in Uncategorized |

121 marca 2014 w Gminnej Bibliotece w Wyszkowie można było obejrzeć niezwykłą wystawę malarstwa tuszowego “Ptaszory i inne” Michała Makary. Na wernisażu wystawy nie tylko dało się nacieszyć oko pięknymi pracami w stylu chińskim, ale i dowiedzieć się, co to jest estampaż czy jak wygląda nasze imię napisane po chińsku. Licznie przybyłych gości przywitała dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik – Nasiadko.

Dodatkowo sinolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego przygotowali prezentację o języku chińskim. Podczas wernisażu na specjalnie do tego przygotowanym stoisku wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Wushu Tradycyjnego i Kultury Chińskiej, sinolog Michał Wąsowski, dla każdej zainteresowanej osoby kaligrafował chińskie imię. Po głównej części i oficjalnym otwarciu wystawy odbył się wykład dotyczący języka chińskiego. Trzeba przyznać iż cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród przybyłych na wystawę gości. Ciekawostki językowe przygotowali sinolodzy Michał Wąsowski i Vasilis Stefanou.

– To dla nas pewnego rodzaju novum. Nigdy nie prezentowaliśmy jeszcze w bibliotece malarstwa tuszowego. Malarstwa wywodzącego się z kultury chińskiej. Chociaż te wątki chińskie w bibliotece już od jakiegoś czasu prezentujemy – stwierdziła dyrektor Małgorzata Ślesik – Nasiadko.

DSC_9651 6 5 4 3 2

Poniżej linki do artykułów:

http://www.to.com.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140322/WYSZKOW/140329934

http://www.tubawyszkowa.pl/aktualnosci/czytaj/2874/Ptaszory-i-inne-w-Bibliotece-Miejskiej

http://www.wyszkowiak.pl/index.php?cmd=aktualnosci&opt=pokaz&id=4032

http://www.muzeum1920.ehost.pl/index.php?cmd=zawartosc&opt=pokaz&id=1358

Michał Wąsowski

tygrys nowy

Copyright © 2022 Kultura Chin. All Rights Reserved.
Theme 'Dyne' by Lorelei Web Design modified for Chinese-Culture.pl.